محوطه سازی

برای اینکه فضای مجاور یک ساختمان بانشاط و سرسبز باشد باید محوطه سازی انجام شود. محوطه سازی در واقع با هدف زیرسازی در محوطه و لنداسکیپ انجام می شود. محوطه سازی باعث می شود تا ارتباط خوبی بین ساکنین و طبیعت برقرار شده و حس آرامش بخش و دلنشینی بوجود آید.

در محوطه سازی نکات زیادی مورد توجه قرار می گیرند. خاک یکی از عناصر بسیار مهم در محوطه سازی است. اگر خاک موجود در محوطه قابلیت کاشت گیاه و درخت داشته باشد میتوان از آن بهره برداری نمود ولی اگر خاک از این ویژگی برخوردار نباشد باید کارشناس مربوطه نسبت به جایگرین کردن خاک مناسب اقدام نماید. مصالحی که در محوطه سازی به کار میروند باید متناسب با شرایط و از بهترین نوع انتخاب شوند.

هر متریالی را نمی توان برای محطه سازی به کار برد و باید به شرایط محیطی و جوی توجه داشت. شناخت دقیق مصالح در محوطه سازی نیازمند کار کارشناسی میب اشد و باید بررسی های لازم صورت گیرد. ابتدا و قبل از هر کاری باید کف سازی در محوطه صورت گیرد. برای کفسازی یک ساختمان متریال های زیادی به کار میرود که سنگ از پرکاربردترین و زیباترین متریال ها می باشد. نوع سنگ نیز برای کفسازی بسیار مهم است.

باید از سنگ هایی استفاده شود که رنگ های متنوعی داشته باشند و همچنین ابعاد و اشکال آنها به یک شکل نباشد. یکی از پرکابردترین المان ها و تجهیزات در محوطه سازی،‌ آلاچیق است. آلاچیق علاوه بر اینکه زیبایی خاصی را برای محوطه ایجاد می کند برای استراحت  ساکنین نیز بسیار مناسب می باشد. آلاچیق انواع مختلفی دارد که برخی از آنها دارای صندلی هایی بمنظور نشستن در خود هستند و برخی از آنها نیز هیچگونه صندلی در درون خود ندارند. البته تعبیه صندلی در درون آلاچیق بستگی به محیط دارد.

اگر قرار باشد آلاچیق برای محوطه ساختمان های مسکونی مورد استفاده قرار گیرد بهتر است تا از نوع صندلی دار آن استفاده شود. آبنما از تاثیرگذارترین عوامل در زیبایی محوطه می باشد. انواع آبنما برای محوطه سازی وجود دارد که هر کدام می توانند به نوعی باعث زیبایی شوند. در ساخت آبنما عوامل تاثیرگذار زیادی وجود دارد که از جمله آنها می توان به نحوه ریزش آب، نورپردازی و مقدار صدای تولید شده از ریزش آب اشاره نمود.

ابعاد آبنما را نیز باید متناسب با متراژ محیط در نظر گرفت. نورپردازی یکی از عوامل بسیار مهم در محوطه سازی محسوب می شود. نورپردازی باید در هر قسمت از یک محوطه به کار گرفته شود. از جمله قسمت هایی که از نورپردازی باید در آنها استفاده شود می توان به داخل آبنما، استخر، کف محوطه و روی دیوارها اشاره نمود.

البته نکته بسیار مهمی که در نورپردازی وجود دارد مربوط به تنوع رنگ ها می باشد. برای اینکه نورپردازی چشمگیرتری داشته باشید باید برای هر قسمت یک نوع رنگبندی را برای نورپردازی انتخاب کنید.

 

 

نظرات
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :