هوشمندسازی ساختمان

ساختمان های امروزی با پیشرفت تکنولوژی روز به روز پیشرفته تر میشوند و همین موضوع باعث شده تا رفاه و آسایش ساکنین نیز بالاتر رود. یکی از عواملی که باعث شده کار برای ساکنین راحت تر شود هوشمند سازی ساختمان می باشد. هوشمند سازی ساختمان در واقع تکنولوژی را در خدمت ساکنین قرار می دهد تا بتوانند کارهای خود را با سهولت و سرعت بیشتری انجام دهند. البته مزیت دیگری در هوشمندسازی ساختمان وجود دارد که میتوان به ارتقا امنیت اشاره کرد.

اهداف زیادی در هوشمندسازی ساختمان وجود دارد که به آنها اشاره خواهیم کرد. با هوشمندسازی ساختمان تمام فعالیت هایی که در ساختمان انجام می شود به دقت زیر نظر گرفته می شوند و همین موضوع امنیت ساختمان را در بالاترین حد خود قرار می دهد. هزینه های مربوط به نگهداری و بهینه سازی ساختمان با استفاده از این روش تا حد زیاد و قابل توجهی کاهش می یابد. با هوشمند سازی ساختمان دیگر نیازی به نگهبان و یا پیمانکار در این زمینه نخواهید داشت که در هزینه ها نیز صرفه جویی بسیار زیادی می شود. همیشه عدم همانگی باعث بروز مشکلاتی برای ساکنین و ساختمان می شود که با هوشمندسازی ساختمان تمامی مشکلات ناشی از عدم هماهنگی برطرف خواهد شد.

با هوشمند سازی ساختمان همه کارها توسط کنترل انجام می شود و دیگر نیازی برای اقدام فیزیکی برای انجام کار وجود نخواهد داشت. هوشمندسازی ساختمان قابلیتی را در اختیار ساکنین قرار می دهد تا بتوانند تمام عملکرد سیستم های مختلف را به خوبی رصد کرده و مدیریت و برنامه ریزی مناسب را اعمال کنند.

سیستم مدیریت هوشمندسازی ساختمان وظایف زیادی را نیز عهده دار خواهد بود. از جمله این وظایف باید به کنترل آسانسورها، سیستم های اعلام حریق ساختمان، سیستم کنترل تردد، سیستم نظارت تصویری، تجهیزات اندازه گیری، مدیریت تجهیزات اندازه گیری، عهده دار شدن روشنایی ساختمان، مدیریت تاسیسات سرمایشی و گرمایشی و سیستم های امنیتی اشاره نمود.

یک سیستم هوشمندسازی ساختمان به روز باید از ویژگی و امکاناتی برخوردار باشد.  یک سیستم هوشمندسازی ساختمان ابتدا باید از محیط گرافیکی و همچنین قابل فهم برخوردار باشد تا کاربر به راحتی بتواند ار آن استفاده کند. این سیستم باید قابلیت ذخیره سازی اطلاعات را داشته باشد تا در صورت نیاز بتوان از این اطلاعات استفاده کرد. سیستم هوشمندسازی ساختمان باید دارای قابلیت تعریف لایه های امنیتی توسط کاربران باشد. سیستم هوشمند سازی ساختمان همچنین باید دارای مجموعه ای از راه حل ها و برنامه ها باشد تا از آن برای برنامه ریزی های آینده استفاده نمود.

 

 

نظرات
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :